ELMAX Serwis Profesjonalne Instalacje Elektryczne. Bezpieczeństwo to nasz priorytet.

Sprawdź nasz sklep internetowy

oświetlenie dróg ewakuacyjnych

 Badania ewakuacyjne pokazują, że podczas ćwiczeń ludzie bagatelizują problem. Średni czas w badaniach przeprowadzonych na uczelniach w Polsce, wynosi 10 minut. To czas w którym wszyscy ludzie opuszczają budynek. Jak widać jest on zbyt długi aby bezpiecznie wyjść z pożaru czy z innej katastrofy.

W takich momentach wyróżnia się kilka ważnych czynników, które pomagają ludziom odnaleźć drogę do wyjścia. Główną i podstawową rzeczą jest droga ewakuacyjna. Powinna być ona po pierwsze – dobrze oznakowania. Znaki odblaskowe takie jak strzałki, ostrzeżenia przed stopniami, schodami itp. to obowiązek w każdym budynku państwowym, administracji czy szkolnictwa.

Jednak w kompletnej ciemności nie jesteśmy w stanie zauważyć nawet takich odblaskowych znaków, które odbijają duży stopień światła.

Aby temu zapobiegać, stosuje się oświetlenie dróg ewakuacyjnych, które charakteryzuje się światem o niskim natężeniu. Całą instalacja powinna być wykonana w taki sposób, że w przypadku braku prądu od dostawcy, całość działała jeszcze przez minimum godzinę. Do tego celu stosuje się specjalne akcesoria i urządzenia, jakie pozwalają na osiągnięcie takich rezultatów.

Wszystko w celach bezpieczeństwa i umożliwienia opuszczenia budynku wszystkim ludziom, którzy znajdują się w nim.

System oświetlenia awaryjnego, powinien charakteryzować się wysoką odpornością na awarię, ponieważ w momencie kiedy znajdujemy się w niebezpiecznej sytuacji takiej jak pożar, nie ma mowy na miejsca na wadliwe działanie systemu,

Czasem wydaje nam się, że znamy dany budynek i bylibyśmy w stanie poradzić sobie bez takiej drogi ewakuacyjnej, jednak w stresie ludzie zachowują się nieco inaczej niż w rzeczywistości i może zdarzyć się tak, że dobrze znana droga, nagle jest trudna do przejścia.

Warto zatem przygotować więcej niż jedną drogę ewakuacyjną,  a także zastosować dla nich odpowiednie oświetlenie dróg ewakuacyjnych.
W wielu przypadkach jest to obowiązek prawny.